Kiralık Karavanla Patara Antik Kenti Gezisi

Demokrasinin Doğduğu Topraklar

2020 Yılı Patara Yılı İlan Edildi

Antik Likya Medeniyetinin en önemli kentlerinden olan Patara 2020 yılında daha da bir öne çıkacak. Çünkü 2020 yılı Patara yılı ilan edildi. Geçtiğimiz 2 sene Truva ve Göbeklitepe yılları olmuştu. Bu da Patara'dan bu sene daha çok konuşacağımız ve dünya turizm sahnesinde daha çok adı geçeceği anlamına geliyor.

Patara Antik Kenti

Biz de kiraladığımız karavanımızla Fethiye'den Antalya'ya 10 günlük bri Likya yolu macerasına atıldık. Amacımız daha önce parça parça yürüdüğümüz Likya yolunu bu sefer araçla katetmekti. Şüphesiz ki bu yolculuğumuz sırasında en çok etkilendiğimiz noktalardan bir tanesi Patara Antik Kenti oldu. Üstelik geceyi de karavanımızda antik kentin doğayla iç içe otoparkında geçirdik. Gecenin bir vakti hayvanların aracın dışında gezinip sesler çıkartması, ve gece yarısından sonra jandarmanın bizi "antik kenti soymaya mı geldiniz? yoksa defineci misiniz?" sorguları da maceraya ayrı heyecen katmıştı.

Patara Antik Kenti

Patara'nın tarihini anlatmaya başlamadan önce, genel anlamda bu Likya kentinin bu kadar önemli olmasının sebeplerini bir kaç maddede sıralayacak olursak:

1- Antik Likya Medeniyetinin başkantliğini yapmış ve Demokratik Likya Birliğinde3 oya sahip 6 şehirden biri olmuştur.

2- M.Ö. 1. yy.'ın ortalarında ise 23 kentten oluşan "Likya Birliği" oluşturulmuştur. Bu birlik tarihteki ilk demokratik birlik olup, günümüz demokratik sistemleri için de esin kaynağı olmuştur. Bu federasyonun önemli kentleri Patara (başkent), Xanthos, Pinara, Olympos, Myra ve Tlos'tur. Patara'da restore edilen meclis binası için de aydınlanma çağının en önemli isimlerinden Fransız filozof Montesquieu`nun `Yasaların ruhu` adlı kitabında dönemin bütün yönetim biçimlerini incelediği, geçmişteki bütün yönetim biçimlerini inceledikten sonra kurduğu müthiş cümlelerin iz düşümü var. Montesquieu, `Bana sorarsanız bugüne kadar gelmiş geçmiş en mükemmel cumhuriyet hangisidir diye, size Likya Birliği`ni gösteririm` der.

3- Dünyada taş parçaları günümüze ulaşabilmiş en eskidenir feneri burada bulunmuştur. Restore edilip aya kaldırıldığında, günümüze orijinal parçaları ile kalmış en eski fener olacaktır.

4- Dünyada "Noel Baba" olarak bilinen Aziz Nikolaos'un doğduğu şehridir Patara. Daha sonra da, bir başka Likya kenti olan Myra'da din adamlığı yapmıştır. Demre'de bulunan ve adına inşaa edilmiş kilisesi, bugün yabancı turistler için çok önemli bir ziyaret merkezidir.

5- Patara Plajı, 18 KM uzunluğu, ara ara 250-300 mtreye ulaşan genişliği, sığ denizi, ve ince kumuyla, sit alanı olması sebebiyle de yapılaşmanın olmaması sayesinde, Türkiye'nin en güzel plajı sayılabilir.

6- Koruma altında olan Karetta Karetta kaplumbağalarının da en önemli yumurtlama alanı olan Patara Plajı, yumurtalarından çıkıp denize ulşamaya çalışan yavrulara sahne oluyor.

6- Doğal olarak rüzgarlarla oluşan ve çölü andıran andıran onlarca metre yüksekliğa ulaşmış kum tepeleri bulunan Patar Antik Kenti, bir zamanların Yeşilçam filmlerine çöl sahnelerinde set görevi görmüş. Bugün ise ziyaretçilere kum tepelerinden muhteşem bir gün batımı manzarası sunar.

Patara Antik Kenti Kum Tepeleri

Batı Antalya bölgesinde bulunan Antik Kentinin muhteşem bir doğası var. Likya uygarlığının binlerce yıllık tarihine tanıklık etmiş ve Likya birliğine başkentlik etmiş bir şehirdir.

Anadolu'nun en eski kadim halklarından olan Likya'lılar hakkında en eski kaynaklar, önemli bir Anadolu medeniyeti oluşturmuş olan Hititlerin tabletleridir. Hititlerin 'Lukka' ülkesi diye bahsettikleri ve denizci kavim olarak anlattıkları halk Likya'lılardır. Örgütlü bir devlet yapısı ve deniz bilgisi ve gücüne sahip olan Likya'lılar, hem Kıbrıs hem de ara ara Mısır'a seferler düzenlemişlerdir. Mısırlılarla Hititler arasında MÖ 1285 yıllarında yaşanmış Kadeş savaşında Likyalılar Hititlerin mütefiki olmuş ve Mısırlılara, yani II. Ramses'e karşı savaşmışlardır.

Patara Antik Kenti

Likya kelimesinin anlamı "Işık Ülkesi"ymiş. Aslında Likya Uygarlığının yaşadığı coğraafyaya baktığımızda ne kadar da uyumlu bir isim olduğu görülüyor. Antik Likya coğrafyası genel anlamda Antalya Fethiye arasındadır. Batı sınırı Dalaman, doğu sınırı Phaselis'tir. Kuzeyde ise Akdağlara kadar uzanır.

Kronolojik olarak bakacak olursak, MÖ 1200'lerde yaşanan denizler göçüyle Hitit'lerin ve Troya'nın ortadan kalkmasıyla, MÖ 700'lere dadar Likya hakkında da pek bilgiye ulaşamayız.
MÖ 6 yüzyılda PerslerAnadolunun büyük bir kısmını işgal ederler ve Likya topraklarına yönelirler. Özgürlüklerine çok düşkün olan Likya'lıları tarihçi Heredotus Persler karşısındaki direnişlerini şöyle anlatır: "...Bunlar azdılar; fakat çok şerefli işler yaptılar; sonunda galip gelemeyeceklerini anladıklaında surların içlerine çekilmiş, karılarını, çocuklarını, mallarını ve kölelerini kalenin içlerine toplayarak hepsini yakıp kül etmişlerdir. Bundan sonra korkunç yeminler ederek düşman üzerine saldırmışlar ve bütün hepsi Xanthos'lular savaşarak ölmüşlerdir..."

Patara Antik

Patara Gezilecek Görülecek Yerler

Patar Antik knetine Gelemiş köyünden geçerek ulaşırsınız ve girişte sizi Nekropol alanı karşılar, kazıları halen devam eden değişik boyutlarda lahit ve mezar anıtları görürsünüz. Devam ettiğinizde sizi şehrin 3 gözlü anıtsal giriş kapısı karşılar. Sırasıyla Ana Cadde, Bazilika kalıntıları, eski liman yapıları ve bataklık, Likya Birliği meclis binası, tiyatro ve deniz feneri kalıntıları görülecek yerler arasındadır.
Patara'nın en keyifli tarafı ise antik kenti gezdikten sonra o muhteşem plajın ve denizin keyfini çıkarmaktır.

Biz de Patara Antik kentini ayrıntılı bir şekilde gezdik ve ayrıntılarını anlattığımız bir video çektik. İzlemek isterseniz buyrun youtube kanalımıza...

kiralık karavan
Sen Anlat İstanbul
FMK Turizm

Aksaray Caddesi no:14 Nami Bey iş hanı Kat:4 Daire:15 Laleli - Istanbul

Gsm: +90 531 552 38 42


info@senanlatistanbul.com

Sen Anlat İstanbul
, FEMEKA Turizme bağlı, A7323 üye numarasıyla TURSAB üyesidir.